Ayberk Akın

Ayberk Akın

Genç Bakış
gencbakis@denizlidesiyaset.com

Yatırımcılar İçin Kritik Dönem Başladı: FED'in Faiz Kararları

26 Mayıs 2021 - 11:44

Geçen hafta kaleme aldığımız yazıda, salgın yönetiminde ekonomik alanda alınan kararların getirilerini ve yansımalarını kalemimiz yettiğince anlatmaya çalıştık. Alınan kararların bir küresel enflasyon yarattığını ve bunun sonucunda da başta ABD olmak üzere global ekonominin baş aktörlüğünü üstlenen ülkelerde faiz beklentisinin oluştuğunu söyledik. Elbette bu beklenti piyasalar tarafından da fiyatlanmakta ve yatırım yapan herkesin de gözü kulağı burada. Nitekim biz de bilhassa üstü kapalı şekilde, yatırım enstrümanlarının beklentiyi fiyatlama yönünü yorumlamıştık. Üstü kapalı da olsa yorumlarımızın büyük oranda isabetli olduğuna şahitlik ettik.

Geçen hafta yaptığımız yorumları bu kez daha açık bir şekilde aktarmaya çalışacak ve 27-28 Mayıs ile 15-16 Haziran tarihlerindeki olası FED kararlarını senaryoları ve ipuçları bakımından yorumlamaya özen göstereceğiz. 10 gün evvel gram altın için enflasyon beklentisi sürdüğü müddetçe yüzleri güldürmeye devam edecek demiştik ki söylediklerimiz neticesinde gram altın tarafında bir hareket gördük. Kripto piyasası için de şu sözleri kullanmıştık:Benim en çok merak ettiğim mesele ise kripto piyasasının bu beklentiyi nasıl fiyatlayacağı. Çünkü yatırımcısı gerçekten çok farklı, piyasaya para sürmekten korkmayan bir kitle söz konusu fakat son dönemlerde yalnızca kâr almak için gelenler bu beklenti sebebiyle bir satış baskısı yaratabilir ve bu da beklentiyi fiyatlama yönündeki zaman dilimini uzatabilir.” Beklentimiz Çin ve Musk tarafından gelen haberlerin de etkisiyle gerçekleşti ve çok ciddi bir satış baskısı ile kripto yatırımcıları bir düzeltme yaşadı. Buraya kadar olan bitenler tamam, şimdi bizi neler bekliyor? Asıl sorulması gereken sorular bunlar. 27-28 Mayıs toplantı tarihleri için piyasadaki fiyatlamalar karar hakkında bizlere ipuçları verecek. Şu ana kadar gözüken, FED’in toparlanmaya devam, enflasyonun kontrollü yükselişine müsaade edeceğiz diyerekten faizleri sabit bırakacaklar. Elbette bir sürpriz olabilir ancak ben bu kararın beklenti dahilinde çıkacağını düşünmekteyim. Asıl önemli olanın haziran ayının ortasında verilecek karar olduğu şu ortamda biraz daha açık bir şekilde gözüküyor.

Şimdi, bu senaryo üzerinden gidilecek olursa; ons altında gözler 1960-1980 civarlarına dikilebilir ve bu seviyeler haziran ayındaki karara kadar görülebilir. Döviz konusuna gelecek olursak da iç siyasetteki gerginlik hepimizin malumu. FED kararından bağımsız olarak dövizdeki güçlü duruşun bir şeylerin habercisi olduğunu ve bu haber ile yukarı yönlü sert hareketlerin görülebilmesi muhtemel gibi gözüküyor. İnşallah yanılan biz oluruz da piyasayı rahatlatan bir gelişme ile kurda gevşemelere tanıklık ederiz fakat bu gergin ortamda kurun düşmesini sağlayacak bir sebep de bulmak zor. Elbette döviz ve onsta söylediğimiz senaryoların gerçekleşmesi durumunda gram altın için de çok ciddi bir getiri potansiyeli oluşabilir. Kripto tarafında ise bu beklentilerin olumsuz yansımasının olduğu gözüküyor lakin kripto piyasasının kendine has bir mekanizması olduğu için yalnızca bu beklenti ile hareketleri tahmin etmek zor. Elbette bu yorumlarımız kesinlikle bir “yatırım tavsiyesi içermemektedir.”

Birçok yazıda takip edilmesi gereken endeksleri defalarca dile getirdik. Ve yine haziran ayının önemiyle alakalı hem küresel hem ulusal risklere dikkat çekerek yorumlarda da bulunmuştuk. Önceden söylediklerimizi sıklıkla hatırlatıyoruz çünkü artık önceden beklenti yahut olasılık olan birtakım durumların yavaş yavaş hakikat nezdinde değerlendirilebileceği dönemlere yaklaşmaktayız.

Tasarruflarımızı değerlendirmek için yaptığımız yatırımların risklerini düzgün yönetmeye dikkat edelim. Gerek temel gerek de teknik analiz konusunda olası senaryoları oluşturup onlara göre atacak adımlarımızı belirleyelim. Üstadların da söylediği gibi her zaman tepede satacak malımız, aşağıda alacak paramız olsun…   

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum