Artık Kuru Baskılamıyoruz Cari Açığı Kapatıyoruz
Ayberk Akın

Ayberk Akın

Genç Bakış

Artık Kuru Baskılamıyoruz Cari Açığı Kapatıyoruz

25 Eylül 2020 - 00:59

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, dün faiz artırım kararı alarak 8,25 olan politika faizini 10,25’e çekti. Bu adımın sonuçları ve hedefledikleri nedir, dolar daha nerelere gidebilir? Atılan adımın yansımasını görmek için ne gerekir?Buyurun bu sorulara cevap verelim, anlaşılabilir ve “yatırım tavsiyesi içermeyen” yorumlar yapalım. 

Atılan bu adımın kaçınılmaz olduğunu, doğru ve yerinde bulduğumuzu söylemek isterim. Lakin bu mevzuda söylenilmesi ve dikkat edilmesi gereken husus başkadır. Merkez Bankası, yaptığı açıklama ile niyetinin kuru baskılamak olmadığını açık ve net bir şekilde ilan etmiştir.TCMB, kuru baskılamayı değil tabiri caizse kontrollü bir devalüasyonu tercih etmiştir. Bunun sebebinin en kuvvetli değişkeni eldeki rezervin azalmış yahut bitmiş olmasıdır.Arttırılan faiz kararı ile amaçlanan cari açığı dengelemek ve hatta kapatmaktır. Merkez Bankası kendisine bir yol çizmiş, ulusal ve uluslararası aktörlere de bu doğrultuda bir mesaj vermiştir. 

Kararın amacı kadar sonuçlarını da konuşmak şarttır. Dolardaki agresif yukarı yönlü hareketler beklenmektedir, devalüasyonu andıran hareketler görüldüğü takdirde şaşırılmamalıdır. Dolayısıyla yüksek kur, ciddi manada yüksek bir kur, yakın gelecekte görebileceklerimiz arasındadır. Bunun en büyük yansıması da şüphesiz ithalata olacaktır. Çünkü bu ithalat mevzusu direkt olarak Merkez Bankası’nın açıklamasında da kendisine yer bulmuştur. 

Elbette atılan adımların nihayete kavuşması için yapılacak tek bir şey vardır: üretmek. İthalatı zorlaştıracak, gümrük duvarı örecek bir adım atıldığına göre ulusal bir kalkınma kaçınılmaz olmuştur. İçeride üretemediğimiz, dışa bağımlılığımızı kesemediğimiz sürece de dövizin dalgalanmasından paritelere kadar konuşulacak daha çok konumuz olacaktır. Swaplar, faiz kararları gibi teknik hamlelerin bu yolla desteklenmesi ile sonuç alınması mümkündür. 

Uzun lafın kısası, kuru yukarılarda görmeye kendimizi yavaştan hazırlayalım. Ancak şu ikazımı da yinelemek isterim: efendim bu bir yatırım tavsiyesi değildir, dolar uçacak kaçacak bu yüzden dolar alın gibi bir anlam kesinlikle içermemektedir. Olanın izahı ve muhtemel yarını bu şekildedir, tahmin ve beklentilerimiz de mutlaka sizin nezdinizde, sizin akıl süzgecinizde değerlendirilecektir. 

Ayberk AKIN

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar