Mustafa KARAPINAR

Mustafa KARAPINAR

ARKA PLAN yazarmustafa@denizlidesiyaset.com

AK Parti'de sıradaki parça bekleniyor

13 Kasım 2020 - 19:17 - Güncelleme: 13 Kasım 2020 - 22:07

Adalet ve Kalkınma Partisi’nde en dikkat çeken ve bekli de siyaset tarihimize işlenen, dilden dile dolaşan sözlerden bir tanesi “AK Parti’de istek şarkı çalınmaz, sıradaki şarkı dinlenir” ifadesidir.

Belki de Adalet ve Kalkınma Partisi’nin bu kadar uzun süre iktidarda kalmasının temeli de bu sözlerde saklı olabilir. Kurulduğu günden bu yana temayül, yoklama, istişare ve anketlerden sonra otak müşterekte buluşulan tek bir isim ile her dönem seçimlere giden AK Parti Denizli teşkilatında mevcut İl Başkanı Necip Filiz’in göreve talip olmayacağını açıklaması ile birlikte kulisler de hareketlendi. Herkes gönlünden geçen ismi dillendirmeye, sevgili gazeteci arkadaşlarım da bu isimleri sitelerine ve köşelerine taşıyarak onların sesi oldular. Muhtemeldir ki, Ocak 2021 ayında yapılacak kongrede öncesinde bu hafta sonu partide temayül heyecanı yaşanacak.

Yazılan çizilen isimlere bakıldığında birçoğu ile yıllardır çalıştığım için bire bir görüşme fırsatım oldu. Hemen hemen hepsinin dilinden dökülen söz, “Görev verilirse kaçmam. Seve seve en iyi şekilde yerine getirmek için çalışırız” oldu.

***

Önceki Dönem Denizli Milletvekillerinden AK Parti Kadın Kolları İl Başkanı Nurcan Dalbudak, AK Parti Merkezefendi Önceki Dönem İlçe Başkanı Ekrem Başer, AK Parti Merkezefendi İlçe Eski Başkanlarından Yücel Güngör, Pamukkale Kurucu ilçe Başkanı Hasan Aracı, Son seçimde Denizli Milletvekilli 5. Sıra Adayı gösterilen Av.Hasan Oymak, Merkezefendi İlçe Kurucu Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu da dahil bu görevin kendilerine tevdi edilmesi durumunda en iyi şekilde yapacaklarına herkesin inancı tamdır.

Ama ben ortadaki isimlerin yanı sıra parti içi ve parti dışında yaptığım kulis faaliyetlerinde iki ismin daha listeye eklendiğini gördüm.

***

Bunlardan biri yıllardır partide çeşitli görevler alan İş insanı Emin Şen, ve AK Parti Gençlik Kolları İl Başkanlığı yapan ve halen de bu yıl başından itibaren Ankara’da önemli bir kurumda hukuk müşaviri görevine devam eden Av. Bilal Kılınç… Gelin onların da artılarına göz atalım…

Emin Şen, mevcut il yönetiminde görev alan, önemli hizmetler yapılmasına aracılık yapan tam bir “görev adamı” olarak nitelendiriliyor. Teşkilat yapısını ve içini çok iyi bilen, iletişim anlamında da güçlü bir karaktere sahip olan Şen, partinin yükünü çeken en önemli isimlerin başında gelmektedir. İl Başkanı Necip Filiz’in kendisine sorulduğunda Emin Şen’in ismini il başkanlığı için genel merkeze bildirdiğini öğrendim. Temayülden çıkacak isim her dönem olduğu gibi bu dönem de açıklanmayacak. Ama yukarıda sayılan isimlerin yanına ikisini de tarihe not düşme adına yazmak istedim.

Kahramanmaraş gibi birçok ilde geçlik kollarından gelen isimlerin bu dönem il başkanlığı koltuğuna oturmasını takdirlerinize bırakmakla beraber, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın genç isimler ve genç kadrolar üzerinde de hassasiyetle durduğu da bir gerçek.

***

Her şey bir yana Adalet ve Kalkınma Partisi içinden doğan Gelecek Partisi ve DEVA Partisi’nin alacağı oylar ve ulaşacağı kitler toplum tarafından tartışılsa da il başkanlığı koltuğuna oturacak ismi kolay günlerin beklemediği de bir gerçek…

Saygılar sunuyorum.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum