Reklamı Geç
Anketler ve ötesi
Reklam
Mustafa KARAPINAR

Mustafa KARAPINAR

ARKA PLAN

Anketler ve ötesi

11 Temmuz 2020 - 18:44

Her seçim döneminde ayyuka çıkan ve zaman zaman da nabız yoklamak amacıyla normal süreçte de yapılan anketlere her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor.

ORC anket şirketinin yaptığı ve Ege Bölgesi’ndeki milletvekillerinin çalışmalarının baz alındığı anket sonuçları da açıklandı.

22 yıllık meslek hayatımız boyunca bizler de çok sayıda anket yaptık. Geçtiğimiz günlerde www.denizlidesiyaset.com haber sitesi olarak İyi Parti il kongresi öncesinde yaptığımız ankette “İyi Parti il başkanı olarak kimi görmek istersiniz?” diye sorduk. Sonuçta kongreden zaferle çıkan Ev Hanımı Raziye Akışık ankette de en yüksek oyu alan ve “il başkanı” olarak görülmek istenen isim olmuştu. Sonucunda da mevcut İl Başkanı Hasan Akgün’e 16 oy fark atarak seçimi kazandı. Bizim anketimizi yakından takip eden kamuoyu ve partililer ankette Raziye Hanımın çıkmasının ardından inandırıcı olmadığını dile getirmişlerdi. Ancak sandıktan Raziye Hanım çıkınca herkes bizi tebrik etti.

Anketleri “illaki birileri para karşılığı yaptırıyor”, “taraflı anket” diye eleştirmek doğru değil.

Bu anlamda sorumluluğunun bilincinde hak hukuku da gözeterek gerçek kişilerle araştırma yapan çok sayıda şirket muhakkak vardır.

ORC şirketi de bu anlamda yaptığı anket çalışmasını yayınladı. Sizce ilinizin en başarılı milletvekili hangisidir?” sorusunun yönetildiği ankette, başarı oranına göre en başarılı 15 milletvekili sıralaması dikkat çekiciydi. Denizli kamuoyunun yakından tanıdığı Adalet ve Kalkınma Partisi’nde il başkanlığı döneminde “Efsane Başkan” olarak nitelendirilen ve iki dönemdir milletvekilliği yapan Şahin Tin Ege Bölgesi Milletvekilleri arasında İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır’ın ardından başarılı milletvekilleri sıralamasında 2. çıktı.

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Türkiye’nin dört bir yanında sahada 60’ı aşkın ile defalarca gitti. TBMM’de de soru önergeleri ve bilge edinme talepleri ile yasama faaliyetlerine aktif olarak yer aldı. Denizli’nin sorunlarını Meclis kürsüsünden defalarca dile getirdi. Toplumsal sorunlara etkin çözüm önerileri surdu. Onlarca raporu kamuoyunda paylaştı. Cumhuriyet Halk Partisi Denizli Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca ise 12. sırasında yer aldı.

Burada birkaç ismin de hakkını vermek lazım…

İyi Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, mecliste her yönden dikkat çeken ve verdiği soru önergeleri ile gündem olan isimdi. Hatta dikkat çekmesinin ötesinde İlk imzası olan kanun teklifi 14, imzası olan kanun teklifi 15, yazılı soru önergesi 345, imzası bulunan meclis genel görüşme önerisi 1, ilk imzası olan meclis araştırma önergesi 18, imzası olan meclis araştırma önergesi 163, genel kurul kürsü konuşmaları 82, komisyon konuşmaları 33 olan bir isimdi.

Yine AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, meclisteki yoğun çalışmalarının yanında verdiği kanun teklifleri ile dikkat çeken isimler arasında yer aldı.

5 AK Parti, 8 CHP, 1 MHP ve 1 İyi Parti milletvekilinin yer aldığı ORC şirketinin anket sonuçlarını buradan paylaşmakta fayda var.

1-Kamil Okyay SINDIR- CHP İzmir Mv. Yüzde 45,5

2-Şahin TİN-AKP Denizli Mv. Yüzde 44,8

3-Rıza POSACI-AKP Aydın Mv. Yüzde 41,9

4-Ahmet Tuncay ÖZKAN-CHP İzmir Mv. Yüzde 41,5

5-Erhan AKÇAY –MHP Manisa Mv. Yüzde 40,7

6-Veysel EROĞLU-AKP Afyon Mv. Yüzde 40,2

7-Mürsel ALBAN-CHP Muğla Mv. Yüzde 38,7

8-Murat BAKAN-CHP İzmir Mv. Yüzde 37,4

9-Özgür ÖZEL-CHP İzmir Mv. Yüzde 37,1

10-İsmail Güneş-AKP Uşak Mv. Yüzde 36,8

11-M.Atilla KAYA-AKP İzmir Mv. Yüzde 36,5

12-Gülizar B. KARACA-CHP Denizli Mv. Yüzde 36,4

13-Aytun ÇIRAY-İYİP İzmir Mv. Yüzde35,9

14-Burcu KÖKSAL-CHP Afyon Mv. Yüzde 35,4

15- Burak ERBAY-CHP Muğla Mv. Yüzde 35,3

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar