“Yine 1 Mayıs’ta birlikteyiz”

“Yine 1 Mayıs’ta birlikteyiz”

HAK-İŞ İl Başkanlarımız, koronavirüs nedeni ile 1 Mayıs kutlamalarının yapılmaması nedeni ile isteklerini, sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan aralarında Denizli’nin de bulunduğu 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta eş zamanlı basın açıklaması gerçekleştirdi.

30 Nisan 2020 - 11:56

Denizli’de ise Çınar Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasına Hak İş Konfederasyonu ve Hizmet İş Denizli Şube Başkanı Sezai Söylemez ile yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Bizler, Türkiye'nin bütün emekçileri, emeklileri, virgül, kadınlara, erkekleri, gençleri, yaşlıları, engellilere ve meslek sahipleri ve sivil toplum kuruluşları olarak; tüm dünya emeklileri ile bugün yine 1 Mayıs'ta birlikteyiz” diyen Hak İş Konfederasyonu ve Hizmet İş Denizli Şube Başkanı Sezai Söylemez, açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Corona virüs salgını nedeniyle kitlesel kutlama imkanı olmasada, 1 Mayıs'ta, ekranlarda illerin meydanlarında ve her yerdeyiz.

Hak-iş olarak, bu 1 Mayıs'ta;

-Kısa çalışma ödeneğinden yararlanma koşullarının daha da esnetilmesi istiyoruz.

-Bu süreçte uygulanan fesih yasaklarını olumlu buluyoruz.

-Bununla birlikte ücretsiz izin uygulamasının istismar edilmesine hayır diyoruz.

-Bütün sağlık emekçilerimiz için eşit haklar istiyoruz.

-Taşerondan kadroya geçen emekçilerin TİS sürelerinin öne çekilmesini istiyoruz.

-Örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz.

-İşyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin daha da yaygınlaştırılmasını istiyoruz.

Bizler güçlü güzel yarınlar için haklardan daha güçlü gelecek için, sağlığımız için, iş güvencemiz için bir işimiz ve emeğimiz için, yine ve yüksek sesle haykırmak için meydanlardayız.

Hak İş olarak; 1 Mayıs'ta ülkemizin, bölgemizin ve küremizim bütün emekçileri, mağdurları, Mazlumları ile küresel salgına karşı tüm İnsanlık adına dayanışmamızın yinelemek için buradayız. Biliyoruz ki Dünyamız bir, sevgimiz bir.

Biz ücretliler, milli gelirden, ekonomik büyümeden ve refah artışından hak ettiğimiz Payı istiyoruz. İnsanı merkeze alan, daha Adil ve Sürdürülebilir bir dünya ve Türkiye ekonomisi istiyoruz.

Hak-iş olarak bugün; Emek, Barış virgüllü özgürlük, adalet ve demokrasi için haykırıyoruz. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Türkiye'de ve dünyada tüm emekçilere kutlu olsun”.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İlk karantina haberi geldi
İlk karantina haberi geldi
CHP tarihine geçmişti şimdi ihraç edildi
CHP tarihine geçmişti şimdi ihraç edildi