Reklamı Geç
Yeni Yol Partisi Denizli’den yola çıktı

Yeni Yol Partisi Denizli’den yola çıktı

DYP’de uzun yıllar siyaset yapan Süleyman Demirel ile çalışan Hasan Güral, kurucu genel başkanlığını yaptığı Yeni Yol Partisi ile siyaset sahnesindeki yerini Denizli’de yapılan çalıştay sonrasında aldı. Genel Başkan Güral, partisini ve hedeflerini www.denizlideaiyaset.com’a anlattı.

20 Mayıs 2020 - 20:11

www.denizlidesiyaset.com yazarlarından Mustafa Karapınar’a konuşan ve partileşme aşaması ile hedeflerini anlatan Güral, hiçbir partinin devamı veya yan kolu olmadıklarının altını çizerek partileşme çalışmalarında Denizli’nin önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Yeni Yol Partisi Genel Başkanı Hasan Güral ile yaptığımız röportajın detayları sizlere...


Kısaca sizi tanıyalım?

Emekli eğitimciyim. Siyaset hayatına Süleyman Demirel zamanında başladım. Kendisi ile mesaimiz oldu. Demirel beni kastederek siyasete hazırlayın dedi. Partide genel başkan yardımcılığı, genel sekreterlik yaptım. O süre içinde çok büyük tecrübeler kazandım.

 

Partileşme sürecini anlatır mısınız?

Halka hizmet eden kim ise, halk da partinin ismini koyar. 2009 yılı 21 Eylül tarihinde yola çıktık. Doğru Yol Partisi’nde bir kongre geçirdik. Kongrede o dönemki genel başkanımızın tutum ve davranışları neticesinde partimizin de iki dönem seçimlere katılmaması nedeniyle ayrıldık. Bizde siyaset sevdası vardı. Yeni Yol Partisi 2015 yılında B planı olarak kafamızda vardı. Arkadaşlarımızla zaman zaman bir araya geldik. Aralarında Denizli’nin de olduğu dört ilde çalıştay gerçekleştirdik. Yeni Yol platformu olarak başladığımız çalışmalar kamuoyu yoklamaları dahil toplam dokuz aylık bir emeğin sonunda Denizli’de Karahayıtta gerçekleştirdiğimiz çalıştay sonunda partimizi kurmaya karar verdik.

 

Koronavirüs partileşme sürecini etkiledi mi?

30 Mart 2020 tarihine kadar çalışmalarımız bu şekilde devam etti. 800 kişilik kurucular kurulu listesi hazırladık. Sonra her ilden bir temsilci alarak kurucu listemizi 81’e indirdik. Sadece Denizliye özel 8 kişi kurucu listesinde yer aldı. Partimizin kuruluş dilekçesi ve diğer bütün evrakları 20 Mart 2020 tarihinde alındı belgesi karşılığı teslim ettik. Koronavirüs nedeniyle işlemler uzun sürdü. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının dosyamızı incelediğimi öğrendik. Önümüzdeki günlerde partimiz ile ilgili nihai kararın olumlu bir şekilde verilmesini bekliyoruz.

 

Partinizin çizgisi nedir?

Türk siyasetinde 79. parti olarak yerimizi alacağız. Türkiye’de en az 200 ile 250 parti olması lazım. Bizler demokrasiye sıkı sıkı bağlı, cumhuriyet çizgisi ve sevdasında olan insanlarız. Bizim partimiz Cumhuriyet çizgisinde kurulan bir partidir. 29 Ekim ruhunun temsilcileriyiz. Cumhuriyete sahip çıkmak için yola çıktık. Bu ülkede herkezin siyaset yaptığı bir ortamda bizlere ihtiyaç doğdu. Bizler Cumhuriyet sevdasıyla bu yolda mücadele edeceğiz.

 

Siyasi partileri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Günümüzde ve geçmiş dönemlerde yapılan siyasette hiçbir parti merkez sağ olarak nitelendirilen boşluğu dolduramadı. Halk şu an inanın çaresiz durumdadır. İbrahim Çelebi’nin Anavatan Partisi, Mustafa Destici’nin Büyük Birlik Partisi gibi yeşeren fidanlar vardır ancak bunların tamamı maalesef hükümetin yanındadır. İşin daha Türkçesi bu partiler çıkış döneminde değil çok düşük döneminde yanında oldular. Onlar da bu memleketin, insanların derdine çare olamadılar. Başarısızlığın faturasını hiçbir şeye kesemezsiniz. Bu fatura yönetim biçimine, para politikasınıa, dış politikaya bağlıdır.

 

Milletvekili transferine nasıl bakıyorsunuz?

İyi partide kuruluş aşamasında merkez sağı doldurmak niyetiyle kurulmadı. MHP’ye ile olan hesaplaşma neticesinde ortaya çıkan bir partidir. Bizler başka bir partiden destek almak ya da milletvekili transfer ederek yol almak yerine halktan alacak olduğunuz destek ile ülke yönetimine talip olmak istiyoruz.

 

Yeni nesil siyaset nedir?

Öncelikle 50 ile 60 yıldır Türk siyaset sahnesinde yaşanan gelişmeler var. Adnan Menderes dönemine kadar tek adamlık sistemi vardı. Adnan Menderes döneminde demokrasiyi getirelim derken daha ağır şartları içeren tek adamlık sistemine gidildi. Bunun cezasını elbette idam edilmek değil diye biz hiçbir zaman idamı tasvip etmiyoruz. Orada yapılan yanlış bir yanlış vardı o yanlış da rahmetli Menderes’in kahraman ilan edilmesine neden oldu. Ülkemiz belli dönemlerde krizlere maruz kaldı bu krizler derinleşti Her seferinde çiftçiler, üreticiler mağdur oldu onlara gereken desteği veremedik. Bunun neticesinde her on yılda yirmi yılda bir ülkemiz ters kepçe oldu. Dışa bağınlı bir ekonomi ile yapabilecekleriniz ve yaşayabilecekleriniz sınırlıdır. İki veya üç dönem idare edebilirsiniz.

 

Yeni oluşumlara bakış açınız nedir?

Abdullah Gül bu ülkede cumhurbaşkanlığı yapmış bir misyonun adamıdır. Demokrasiye çok inanmış artık her şeyin doğru gitmeye başladığını düşünmüştük ki, Bu ülkeye kim gelirse gelsin adaletin demokrasinin doğru yürüyebileceği inancı vardı.  Geçen süreç, demokrasiye ve insan haklarına çok büyük zararlar verdi. Bu sürecin içerisinde Abdullah Gül de vardı. Yapılan yanlışları söylememek bizim de yanlış yapmamıza neden olur. Rejim değişikliği ile ilgili oylama yapıldığı nda o dönem ben Doğru Yol Partisi’nde idim hayır kampanyası gerçekleştirdik. Bizim ülkemizin genetik yapısına tek adamlık modeli uygun değil. Ahmet Davutoğluyla Ali Babacan ile şu an içinde hiçbir şekilde işbirliği yapmak istemiyoruz. Muhtemelen önümüzdeki dönemde Adalet ve Kalkınma Partisi ile ortaklık kurma gayretinde olacaklar. Dünyadaki bütün ülkelere biat eden, bakın biz hiçbir zaman boyunduruk altına girmemişiz. Ne işgale boyunemişiz, ne de bize pranga takmalarına izin vermişiz.  Biz özgürlüğü seviyoruz. İnsanları iyi tanırsanız ona ne sunmak istediğinizi de çok iyi bilirsiniz. Sunmak için de önce insanı araştırmak lazım. Biz yola çıkarken milletimizi çok iyi araştırdık. Irkların kendine göre farklı vardır. Bunu iyi bilmek gerekir. Buna göre bir yönetim biçimimizin olması lazım bunun adı da Türkiye cumhuriyetidir.

 

Eski siyasetçilere karşı kırmızı çizginiz var mı?

Biz parti olarak hiçbir şekilde eskiden milletvekilliği, bakanlık yapmış isimleri almayacağız. Bugünki mevcut yapıdan istifa edip gelseler dahi kabul etmeme kararı aldık. Bu maddeyi tüzüğümüze işledik. Bu güne kadar bu ülkeye derman olamayanların adres değişikliği yapmasına olumlu bakmıyoruz. Bizlere yazdıkları kuralları dayatan insanlar değil, önceden yazılan ve hata yapılan kuralları değiştirebilecek yeniyaseti yeni siyasi parti kanunu hayata geçirecek cesarette, kararlılıkta heyecanı yüksek insanlar lazım.

 

Partinizin kurucularının mesleki durumları nelerdir?

Partimizin kurucuları arasında her kesimden insanı içinizde bulundurmaya çalıştık. Denizli’den kurucular arasında gazeteci Cemil Sevincek var. İşkadınları ve ev hanımları arkadaşlar var. Emeğini çalışarak kazanan arkadaşlarımız var. Partimize aristokratlardan ve profesörlerden oluşturmadık. Partimizin içinde Ankara’dan üç tane profesor arkadaşımız, pilot, çeşitli illerde işadamı, engelliler, gazi arkadaşlarımız var. Partimiz halka sırtını dayasın halk adına bir şeyler yapsın istiyoruz.

 

Yönetim anlayışınız nedir?

Partimiz ve CHP’nin ne İyi Parti ne de bir başka partinin ne arka bahçesi ne de yan koludur. Böyle bir algı yaratılmasın. Bu partinin yegane gayesi, Cumhuriyet ve vatan sevdalılarının bir araya toplanıp yönetim odaklı ekonomiye, Üniversite sınavlarını kaldıran, akademik eğitime, bilime önem veren bir partiye, aydınlığa giden bir yola hukuğa ve adalete sonuna kadar inanan ve yaşayan insanların yürüdüğü bir yoldur.

 

İktidar olursanız öncelikli hedef ne olacak?

Partilerin çok olması demokrasimizin daha çok gelişmesine neden olacaktır.  Biz iktidar olursak milletvekili sayısını 400 yahut 350’ye düşüreceğiz. Parlamentoda 600 tane sandalye varsa geriye kalan meclise girememiş grubu olmayan siyasi partilerin liderlerine mecliste üçer dakika söz ve temsil hakkı verecegiz. Partilerin isimlerini ve kendilerini tanıtma hakkı vereceğiz. Oturumlarda oy kullanma esnasında siyasi partilerin liderlerine o gün için oy kullanma hakkı vereceğiz. Bu düşüncemizi çok katılımlı demokrasi şenliği olarak adlandırıyoruz. Bugün Meclis’te hiçbir etkisi olmayan milletvekili toplulu var. Onları koyana kadar güçlü bir Başbakan ve altında güçlü bir meclis ile devletin en onurlu yerinde oturtmaya ant içmiş insan topluluğuyuz. Cumhuriyet değerlerine bağlı bir şekilde yolumuza devam edeceğiz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AK Parti’de yeni başkan kim olacak?
AK Parti’de yeni başkan kim olacak?
Eğitim Mil-Sen başkanı belli oldu
Eğitim Mil-Sen başkanı belli oldu