Kelimeler siyasal düzenin esiri oldu
Mustafa KARAPINAR

Mustafa KARAPINAR

ARKA PLAN

Kelimeler siyasal düzenin esiri oldu

01 Aralık 2017 - 20:35

Güzel Türkçemizde öylesine anlamlı, öylesine içi dolu cümlecikler var ki, sılaramakla bitmez. Bunlardan başı çekenler “herşeyin hayırlısı olsun”. “Umarım iyi gelir”. “Allah doğru yoldan ayırmasın” ….. gibi gibi gibi daha da artırabiliriz.

Siyasi hayatımız o kadar renkli o kadar canlı ki, bu ve benzeri caaaanım cümlecikler zaman içinde siyasallaşmaya mahkum edildi.

Referandum döneminde özellikle hayır cephesi olarak nitelendirilen blok, “hayırda hayır vardır” “hayırlı olsun” “hayırlı işler” gibi söylemlerle seçmenleri etkileme ve oylarının rengini değiştirme gayretinde oldu.

Hatta bir ara “şehir efsanesi” dendi ama kurumlarda bu kelimelerin yasaklandığına dair haberler de çıkmadı değil hani.

Bir dönem çok iyi anımsıyorum Doğru Yol Partisi’nin güçlü olduğu ve sonraki dönemlerde de “Allah doğru yoldan ayırmasın“ diyerek dua niteliğindeki bu ifade zenginliği, zaman içinde siyasallaşanlar kısmına dahil oldu.

Şimdi de İyi Parti’nin kurulması ile “Herşey iyi olacak”, ‘İyi’ gelecek”, “iyi misin ?…” kısacası içinde “iyi” geçen kelimeleri kullanmaya imtina eder olduk.

Siyaset ve üretilen materyaller güzel, bu bizim siyasi, insani, söylem bazlı ne kadar geniş bir kültüre sahip olduğumuzu gösteriyor.

Ben siyaseti, “geleceğimizi şekillendiren en önemli bilim dalı” olarak nitelendiriyorum. Günahı ile sevabı ile siyaset her zaman hayatımızın içinde olmaya, bizi şeklen ve içerik olarak şekillendirmeye devam edecektir.

Bu arada Diriliş Ertuğrul dizisi ile geniş kesimce tanınmaya başlayan Kayı Bayrağı’nın sembolü de tartışılmaya başlandı. İyi Parti logosuna olan benzerliğinin ardından özellikle Milliyetçi Hareket Partisi ve Büyük Birlik Partili’lerin kullandığı sembolün geleceği merak ediliyor.  

Son olarak yazımızı bir dua ile tamamlayalım.

Allah ‘doğru yoldan’ ayrılmayan kullarının ‘iyi’liğini, ‘hayır’ını kabul etsin.

Amin…

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Celâl Ceylan
    1 yıl önce
    Çok doğru diyorsunuz ağzımızdan çikan her kelime siyasallaştı. Çok dikkat etmek lazım artık. Ama benim için siyaset çamurdan öteye geçmiyor artık.

Son Yazılar