TMMOB, Zolan'a yanıt verdi

TMMOB Denizli İl Koordinasyon Kurulu üyeleri,  inşaat sektöründe yaşanan sıkıntıların sebeplerini belirtmek için basın toplantısı düzenledi. TMMOB adına açıklamalarda bulunan Denizli İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Mehmet Sarıca,  Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ı da eleştirmekten kaçınmadı.

TMMOB Denizli İl Koordinasyon Kurulu üyeleri DGC (Denizli Gazeteciler Cemiyeti)  İlyas Haytan Toplantı Salonun da durma noktasına gelen inşaat sektörünün sıkıntılarını kamuoyuna aktarmak için Denizli’de ki basın mensuplarıyla bir araya geldiler. Açıklamalarda bulunan  Sarıca, inşaat sektöründe uzun zamandır yaşanan sıkıntıların iktidar tarafından yıllarca izlenen yanlış politikalardan kaynaklandığını, krizle beraber artan işsizlik ve hayat pahalılığı nedeniyle insanların ne peşin ne de banka kredisiyle ev alacak parası olmadığını, dolayısıyla inşaat sektöründe yaşanan krizin TMMOB’a bağlı odaların açtığı davaya dayandırılamayacağını belirtti.

TMMOB’DAN ZOLAN’A CEVAP GECİKMEDİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ın 2 gün önce Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yaptığı, “Bugün Denizli’mizde ve ülkemizde ruhsat alma ile ilgili sıkıntılar var. Ruhsat almış olan yerlerin iskan alması ile ilgili sıkıntılar var. İskan alan yerlerin işyeri açma ruhsatı ile ilgili sıkıntıları var. Bunun da sebebi TMMOB’a bağlı odaların açtığı dava sonucunda verilen yürütmeyi durma kararıdır. Bu sadece Denizli’de değil tüm Türkiye’de bu şekildedir” ifadelerine  TMMOB İl Koordinasyon Kurulu’ndan yanıt geldi.

Sarıca, “Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ın, Büyükşehir Belediye Meclisinde yaptığı  ‘’İnşaat sektöründe yaşanan sorunun sorumlusu biz değiliz’’ açıklaması, inşaat sektöründe yaşanan büyük krizi meydana getiren gerçekleri yansıtmamaktadır. TMMOB ye bağlı odaların  ‘03.07.2017 ve 30.09.2017 tarihli Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına dair Yönetmelik ‘ te yer alan bazı maddelere karşı açtığı dava ile ilgili Danıştay 6. Dairesinin verdiği yürütmeyi durdurma kararının tebliği Belediyelere 13. Mart.2019 tarihinde yapılmıştır. Bugün inşaat sektöründe uzun zamandır yaşanan sıkıntıların ana nedeni, mevcut iktidar tarafından yıllarca izlenen yanlış politikalardır. İnşaat Sektörünün yaşadığı krizde, uluslararası kredi kuruluşlarının, politika ve ekonomiyi etkileyen kararlarının doğrudan etkisi bulunmaktadır. Ülkemizde ithalata bağımlı bir sektör olan İnşaat sektörüne bağlı bir büyüme, dış ticaret açığının genişlemesine ve Türkiye’nin dış dengelerinin sarsılmasında önemli rol oynamaktadır. Bugün inşaat sektörünün içinde bulunduğu sorunların yeni olmadığını, rakamların bunu aslında çok önceden net olarak ortaya koyduğu anlaşılmaktadır. Sektör üzerinde yapılan araştırmalardan çıkan çok net verilere göre, İnşaat sektöründe son yıllarda yaşanan ve gün geçtikçe derinleşen büyük krizin faturasının, 2 ay önce Belediyelere tebliğ edilen Yürütmeyi Durdurma kararına bağlanması gerçeklerin üzerini örtmek anlamındadır” dedi.

Esra DEVİRGEN

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..