Sağlıklı gebelik için tercih pilates

Sağlıklı gebelik için tercih pilates

Formda ve zinde olmaya her zaman ihtiyaç duyarız. Hamilelikte pilates ve yoga gibi sporlar tam da bu ihtiyacına cevap verir. Unutmamak gerekir ki gebelik süreci zihinsel ve fiziksel bakımdan kişinin kendisini güçlü tutması gereken bir dönem.

30 Eylül 2020 - 11:32 - Güncelleme: 30 Eylül 2020 - 11:42

Son zamanlarda ise özellikle hamile pilatesi anne adayları tarafından tercih edilmeye başladı. Konu ile ilgili ise Bebem Baby Spa ve Doğum Akademi’de eğitim veren Doula Aysima Özen, www.denizlidesiyaset.com’un muhabirlerinden Nurhayat Ertan Yetiş’e merak edilenleri anlattı.

İŞTE O RÖPORTAJ:

Nurhayat Ertan: Hamile pilatesi nedir?

Aysima Özen: Pilates genel anlamda vücudun güçlü, esnek ve dengeli olması için yapılan bir egzersiz. Hamile pilatesiyse, doğum anına en iyi şekilde hazırlanmak ve vücudunu doğru bir şekilde geliştirmek için yapabileceğin bir egzersiz türü. Prenatal pilates olarak da adlandırılıyor.

Nurhayat Ertan: Hamile pilatesin anne adayına ne gibi faydaları oluyor?

Aysima Özen: Yapılan hareketlerle zamanla güçlenen rahim kasları, doğum sonrasında rahmin kendini daha çabuk toplamasını sağlıyor. Düzenli yapılan pilatesle ve düzenli beslenmeyle sadece bebeğin kilo aldığı bir gebelik sağlıyor ve annenin doğum sonrası daha hızlı kilo vermesine yardımcı oluyor. Anne adayı egzersiz yaptığı anlarda salgılanan hormonlar sayesinde kendini daha mutlu hissediyor.

Hamilelik boyunca öne doğru büyüyen karnımız nedeniyle ağırlık merkezimiz yer değiştiriyor ve belimize fazla yük binmeye başlıyor. Pilates ile bu kaslar güçlü tutularak hamilelik öncesi, sırası ve sonrasında annenin yaşam kalitesini çok ciddi miktarda artırıyor. Güçlü anne adayları güçlü hamileler ve güçlü anneler demektir.

Nurhayat Ertan: Anne adayı için hamile pilatesine ne zaman başlamalı ve doğumdan ne kadar süre önce bırakmalı?

Aysima Özen: Hamilelikte pilatese annenin gebeliğin 12. ve 16. haftası arasında başlaması ve ortalama haftada 2 ya da 3 kez doğuma kadar devam etmesi gerekir. Ancak erken doğum riski taşıyanlar, vajinal kanaması olanlar, erken memran rüptürü olanlar ve hipertansiyon gibi tıbbi problemi olan gebelerin doktorlarının onayını almasını isteriz. Doktor onayı olduğu sürece doğum anına kadar anne pilatese devam edebilir.

Nurhayat Ertan: Pilatesin anneye olduğu kadar bebeğe de faydası var mı?

Aysima Özen: Hamilelikte yapılan pilatesin bebek için direk faydası var denemez ama spor yaparken salgılanan mutluluk hormonu bebeğinde anne karnında mutlu olmasını sağlar.

Nurhayat Ertan: Doğumdan ne kadar süre sonra anne yeniden pilatese başlamalı?

Aysima Özen: Doğum sonrası eğer sağlıkta herhangi bir sorun yoksa ve doktor izni olursa 2.aydan itibaren hafif seviyeyle anne spora başlayabilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kurye tarafından tacize uğradı
Kurye tarafından tacize uğradı
Süt üreticilerine müjde!
Süt üreticilerine müjde!