İftar ve sahur vakitlerinde alışılmadık gelenek

İftar ve sahur vakitlerinde alışılmadık gelenek

Buldan’da 1940’lı yıllardan beri Ramazan aylarında iftar ve sahur vakitlerinde Ramazan topu yerine siren çalınıyor.

04 Mayıs 2020 - 09:50

Buldan'da 1940’lı yıllardan bu yana Ramazan'da Ramazan topu patlatılmadığını söyleyen Belediye Başkanı Mustafa Şevik, bu yıl da Ramazan’da iftar ve sahur vakitlerinin siren ile duyurulduğunu açıkladı.  

İnce ve kalın olmak üzere iki ses çıkartan sirenin belediye hizmet binasının çatısında bulunduğunu söyleyen Başkan Şevik,   “Halka iftar ve sahur vakti, zamanın Belediye Başkanı Talât Tarakçı'nın İzmir'den getirttiği halk arasında canavar düdüğü  denilen siren ile duyurulur. Ramazan topundan vazgeçilmesinin sebebi, o yıllarda Top Damı dediğimiz mevkide, Ramazan topunu patlatan dönemin zabıta amiri, Ramazan topunu kendi bağında atmaya başlar. Bu değişiklikten sonra halk, sahurda topun sesi az çıkıyor diye şikayet eder. O da şikayet azalsın, ses çok çıksın diye topa konulan barutun miktarını arttırır. Barutu fazla olan top patlayınca zabıta amirinin kafasının yarısını parçalar ve amir ölür. O zamandan bu yana Buldan'da Ramazanlarda top patlatılmaz sahurda ve iftarda halkın canavar düdüğü dediği ‘siren’ öttürülür” dedi.

TOP DAMI YENİDEN HİZMETE GİRECEK

Ramazan aylarında Türkiye genelinde yaşatılan top atma geleneğini Buldan’da yaşatmak istediklerini söyleyen Başkan Şevik, “Top Damı Mevkii’ni kale siluetinde yeni düzenleyerek, top atışlarını 55 yıl öncesinde olduğu gibi yine burada yapacağız” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bakan Karaismailoğlu Denizli’de
Bakan Karaismailoğlu Denizli’de
Şemikler Vadisi doğal yaşam parkı olacak
Şemikler Vadisi doğal yaşam parkı olacak