Eğitim sistemi değişiyor mu?

Eğitim sistemi değişiyor mu?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitimde seviye düşüklüğü nedeniyle önümüzdeki seneden itibaren sınıf tekrarının geri geleceğini ve ders saatlerinde ise azalmaya gidileceğini açıkladı.

22 Şubat 2020 - 15:58
Reklam

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un bugün yaptığı açıklama sonrası hem velilerin hem de öğrenciler kafası oldukça karıştı. Selçuk, 2020-2021 eğitim-öğretim yılından itibaren geçerli olmak üzere liselerde ders saatlerinde azalmaya gidileceğini ve sınıfta kalmanın tekrar geri geleceği belitti.

Konu ile ilgili Eğitim-İş Denizli Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan, www.denizlidesiyaset.com’a açıklamalarda bulundu.

“2020-2021 eğitim öğretim yılından itibaren lise birlerde 8, lise ikilerde 9, lise üçlerde 9, lise dörtlerde 7’şer saat olmak üzere ders saatleri yüzde 40 oranında azalacak. Bu uygulama pilot olarak başlayacak. 2024 yılında bütün Türkiye’de bu uygulamaya esaslı bir şekilde geçilmesi planlanıyor. Bunun yanında 5’er saatlik hayal gücü kurma, etkinlik geliştirme ve yaşam standartlarına uygulama çalışmaları ön görülüyor. Bu süreçte alan değişikliği lise bir de başlayacak” diyen Başkan Aydoğan, “Yüksek öğrenime uyumlu dersler programa haftalık ders çizelgelerine yerleştirilecek. İlgi ve yetenekler doğrultusunda seçmeli dersler oluşturulacak. Uluslararası sertifika eğitimleri müfredata konulacak. Sınavla okul sayısı yani nitelikli okul sayısı azaltılacak. Ancak bu konuda resmi bir taslak henüz yok. Bunlar bizim Milli Eğitim Bakanlığı’ndan elde ettiğimiz duyumlar ve o duyumlar doğrultusunda oluşan öngörüdür. Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda taslak metni yayınlamadı. Bu konuda bir ilanda bulunmadı” ifadelerine yer verdi.

Başkan Aydoğan açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“SINAV SİSTEMİ İLE ÇELİŞİYOR”

Ancak bu duruma genel anlamda bir bakacak olursak bu ön görülen sistemin fazla gerçekçi olmadığı, sınav sistemi ile çelişkiler oluşturduğu görülmekte. Bu kadar öğretmeni, bu kadar azaltılacak ders saatleri içerisinde nasıl eritecekler? Dolayısı ile kadro fazlası öğretmen oluşacak. Bunların çözümü için henüz bir plan yapılmış değil. Bunun yanında seneye liselere gelecek öğrenci sayısı da yüzde 35-40 oranında artacak. 4+4+4 sisteminden bu yana gelen bir sorundur ve 8 yıldır devam ediyor. Bunu önümüzdeki yıl liseler yaşayacak. Bu da yeni sistemin uygulanmasını güçleştiren sebeplerden birisidir.

“UZUN YILLARDIR ELEŞTİRİLER ÖN PLANDAYDI”

Bunun yanında sınıfta kalma sisteminin de geri getirilmesi düşünülüyor. Uzun yıllardır bu konuda eleştiriler ön plandaydı. Bir başka dersteki başarı öğrencinin bir başka dersteki başarısızlığını tamamlayıp ortalama ile sınıf geçiyordu. Bu da adaletsizliğe ve başarısızlığın düşmesine yol açıyordu. Bu konuda yeniden eskiye dönüş konusunda adımların atılacağı görülmekte.

 HABER: NURHAYAT ERTAN YETİŞ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x