Denizli’de corona virüs soruşturması!

Denizli’de corona virüs soruşturması!

Denizli Valiliği, corona virüs hakkında asılsız haber ve paylaşım yapanlar ile suç işlemeye tahrik suçunda bulunanlara soruşturma başlattı. Bu kapsamda gözaltına alınan bir kişi serbest bırakılırken bir kişi ise tutuklanarak ceza evine gönderildi.

21 Mart 2020 - 09:40
Reklam

Denizli Valiliği, corona virüs hakkında asılsız haber ve paylaşım yapanlar ile suç işlemeye tahrik suçunda bulunanlara soruşturma başlattı. Bu kapsamda gözaltına alınan bir kişi serbest bırakılırken bir kişi ise tutuklanarak ceza evine gönderildi.

Konu ile ilgili Denizli Valiliği’nden açıklama geldi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

“Çin Halk Cumhuriyeti’nde ortaya çıkan COVID-19 (Yeni Koronavirüs) salgınıyla ilgili olarak Ülkemizde başta T.C Sağlık Bakanlığı olmak üzere ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşları vasıtasıyla gereken önlemler en üst düzeyde alınmıştır.

 

Birtakım sosyal medya mecralarında yer alan, COVID-19 (Yeni Koronavirüs) vakası ile ilgili; yanıltıcı ve asılsız haberlerin paylaşıldığı görülmektedir.

 

Bu konu ile ilgili sosyal ağlar üzerinden Milletimizi yanıltmaya yönelik haber ya da paylaşım yapan kişiler hakkında yasal işlemler başlatılmıştır. COVID-19 (Yeni Koronavirüs) vakası ile ilgili gerçek ve güncel bilgiler T.C. Sağlık Bakanlığımız tarafından halkımızla paylaşılmaktadır.

 

Ayrıca;

 

15.03.2020 Pazar günü Facebook isimli sosyal paylaşım sitesinde “Af ve Mahkum Haber” adlı grupta “Cezaevindeki Mahkumlar İçin Toplanma Çağrısı” içerikli paylaşımlar yaptığı görülmesi üzerine gerekli araştırma yapılarak şahsın D. D. olduğu tespit edilmiştir. Konuyla ilgili Cumhuriyet Savcısının talimatı ile TCK 214 "Suç İşlemeye Tahrik" suçundan göz altına alınarak adli mercilere çıkarılmış ve tutuklanmıştır.

 

15.03.2020 Pazar günü Facebook sosyal paylaşım sitesinden yapılan paylaşımlarda “Af ve Mahkum Haber” adlı grupta “Cezaevindeki Mahkumlar için Toplanma Çağrısı” içerikli paylaşım yapan A. A. isimli bir bayan şahıs hakkında Cumhuriyet Savcısının talimatı ile TCK 214 "Suç işlemeye Tahrik" suçundan adli işlem yapılmıştır.

 

Yine 19.03.2020 günü sosyal medya Facebook üzerinden Corona Virüs paylaşımıyla ilgili olarak E. A. isimli şahıs hakkında Cumhuriyet savcısının talimatı ile Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Şube Müdürlüğünce TCK 213 "Halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit" suçundan adli işlem yapılmıştır.

 

Halkımız arasında endişe, korku ve paniğe yol açacak bu tür asılsız haber ve paylaşımlarla ilgili yasal işlemler devam edecektir.

 

Yazılı ve görsel medya, basın mensuplarımız ve halkımızın T.C. Sağlık Bakanlığımız başta olmak üzere, resmi makamlarımızın yapmış oldukları paylaşımları dikkate almaları, yetkili makamlar haricinde yapılan halkı yanlış yönlendirici nitelikteki açıklama, iddia ve paylaşımlara itibar etmemeleri hususu kamuoyuna önemle duyurulur”.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x