CHP, kıdem tazminatı düzenlemesini eleştirdi

CHP, kıdem tazminatı düzenlemesini eleştirdi

Tamamlayıcı emeklilik sistemini eleştiren CHP Denizli Hukuk ve Seçim işlerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Av. İsmihan Yıkar, “Yeni modelde çalışanlar 60 yaşına kadar kıdem tazminatı alamayacak” dedi.

17 Haziran 2020 - 19:38

CHP Denizli Hukuk ve Seçim işlerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Av. İsmihan Yıkar’dan 'Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi'ne ilişkin açıklama geldi. Kıdem tazminatının fona dönüştürülmesi amaçladığın ifade eden Yıkar, “Hükümet tarafından iki farklı modelle hazırlanan yeni sisteme göre  çalışanların brüt ücretinin yüzde 3'ü her ay tamamlayıcı emeklilik hesabına aktarılacak. Yüzde 5.33 ise eskiden olduğu gibi işveren sorumluğunda kalacak. Yeni modelde çalışanlar 60 yaşına kadar kıdem tazminatı alamayacak. Yalnızca ilk konut alımı, evlilik ve ağır hastalık gibi gerekçelerle birikimin yüzde 10’u kullandırılabilecek. 60 yaşına gelindiğinde ise hesapta biriken paranın yüzde 25'i peşin olarak alınabilecek. Geriye kalan tutar ise aylık maaş olarak emeklilere verilecek. Diğer modelde ise taraflara seçme şansı sunulacak. Çalışanlar ya şu andaki mevcut sistemin devamını tercih edecek ya da yeni sisteme geçebilecek” dedi.

“HAK GASP EDİLEMEZ”

“Kıdem tazminatı işçinin alın teridir, bu hak gasp edilemez “ diyen Yıkar, “Hükümet önceki yıllarda da işçinin bu hakkını elinden almak için değişik isimler altında düzenlemeler yapmaya çalışmış fakat her defasında yoğun tepkiler üzerine geri adım atılmıştır. Şimdi de ‘Tamamlanmış Emeklilik Sistemi’ adı altında yapılan çalışmada yine işçinin kıdem tazminatı hakkına göz dikilmiştir ki emekçinin bu hakkına yapılan saldırı kabul edilebilir değildir. Hele ki COVID-19 salgınının ekonomiye ağır hasar verdiği bu dönemde, kıdem tazminatı konusunun yeniden gündeme getirilmesinin ne işçi ne işveren lehine  akıl alır hiçbir yanı yoktur. Hükümet böyle bir değişiklikle işçinin hakkını gasp ederek hazineye ek gelir elde etme çabasındadır” dedi.

“İŞÇİLER HAK KAYBINA UĞRAMASIN”

Devletin giderlerini karşılamak için kıdem tazminatını kullanmak istediğini öne süren Yıkar, “Bu uygulama ne çalışan için ne de işveren için iyidir. Bir tek devlet, bedava kullanacağı büyük bir fona kavuşmuş olacak. Fonların nasıl kullanılacağı da şu anda meçhul. Tüm bu nedenlerden dolayı işçilerin hak kaybına uğramaması, emeklerine, alın terlerine göz dikilmemesi için hazineye gelir sağlamak amacıyla hayata geçirileceği aşikar olan bu sistemin, işçi sınıfının en önemli iş güvencesinin ellerinden alınması anlamına da geleceğinden  kabul edilmesi mümkün değildir” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akışık tarihe geçti
Akışık tarihe geçti
Birtürk, Denizli raporunu Bahçeli'ye verdi
Birtürk, Denizli raporunu Bahçeli'ye verdi