Buldan’ın üç sokağı daha turizme kazandırılacak

Buldan’ın üç sokağı daha turizme kazandırılacak

Buldan’ın koruma altına alınan Dokuma Pazarı Sokağı, Beyler Sokağı ile Semerci sokaklarının ardından Fetçiler Sokağı restore edilerek turizme kazandırılacak. Fetçiler Sokağı sağlıklaştırma ve restorasyon ihalesi 5 Ağustos’ta yapılacak. Projesi hazırlanan Çarşı Sokağı ile Türkmenoğlu sokak için ihale hazırlıkları devam ediyor.

05 Temmuz 2020 - 18:16

Buldan’ın 18. Ve 19 yüzyıl Selçuklu ve Osmanlı şehir dokusunu günümüze yansıtan evleri ve sokakları,  restore edilerek turizme kazandırılıyor.   Belediye Başkanı Mustafa Şevik’in 2007 yılında başlattığı restorasyon çalışları yeni dönemde de hızla devam ediyor.  Dokuma Pazarı Sokağı, Beyler Sokağı ve Semerci Sokağı’nda tamamlanan Sokak Sağlıklaştırma ve Restorasyon Uygulamaları, Fetçiler, Çarşı ve Türkmenoğlu sokaklarında devam edecek.

İhale tarihi belli oldu
Fetçiler Sokağı Sağlıklaştırma ve Restorasyonu ihalesi 5 Ağustos alarak belirlendi. Projesi hazırlanan Çarşı Caddesi için ihale hazırlıkları devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 1 milyon hibe desteğinin yanısıra Denizli Valiliğinin de desteği Sokak Sağlıklaştırma ve Restorasyon Çalışmalarının iki sokakta devam edeceğini Belediye Başkanı Mustafa Şevik, “5 Ağustos’ta ihalesini gerçekleştireceğim Fetçiler Sokaktaki bütün evlerin çatıları, dış cephesi projeye uygun olarak yenilecek. Yol döşemeleri aslına uygun olarak yapılacak. Fetçiler Sokak, bugüne kadar yaptığımız Dokuma Pazarı, Beyler ve Semerci sokaklarından daha büyük, daha kapsamlı ve bizim için daha önemli. Çarşı Sokağı ile Türkmenoğlu Sokağının projesi hazır, ihale hazırlıkları devam ediyor” dedi. Buldan Belediyesi’nin Sokak Sağlıklaştırma ve Restorasyon uygulamaları tamamlandığında, koruma altına alınan 32 sokaktan 6’sında tarihi doku canlandırılmış olacak.

Buldan Gezi Ring çizilecek
İhalesini 5 Ağustos’ta yapılacak olan Fetçiler Sokağı ile Çarşı ve Türkmenoğlu sokaklarının Sağlıklaştırma ve Restorasyon Uygulamaları çalışmalarını en kısa zamanda tamamlamak istediklerini belirten Başkan Şevik, “Çalışmalar tamamlandığında Buldan’ın gezi ringi de çizilmiş olarak.  Buldan’a gelen misafirlerimiz,  BELKÜM Binası’ndan başlayacakları gezilerini, Dokuma Pazarı Sokağı, Beyler Sokağı, Semerci Sokak, Fetçiler Sokak, Türkmenoğlu ve Çarşı Sokağı’ndan, el dokuma ürünlerimizin bulunduğu 14 Mayıs Caddesi’yle devam edecekler.  Buldan dokumalarına hayran misafirlerimize,  Buldan’ın mimari ve kültürel değerlerini de yaşatmış olacağız” diye konuştu.

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bakan Karaismailoğlu Denizli’de
Bakan Karaismailoğlu Denizli’de
Hafif seyreden korona vakaları evlerde tedavi edilecek
Hafif seyreden korona vakaları evlerde tedavi edilecek