Bir okuldan daha fazlası

Bir okuldan daha fazlası

“Bilişimle Üretim Pilot Uygulaması” Denizli’de sadece Pamukkale İlçesinde bulunan Kezban-Ali Çınar İmam Hatip Ortaokulu’nda gerçekleştiriliyor. Okul, 2019-2020 eğitim öğretim yılında eğitim öğretim veren 120 okuldan biri oldu.

12 Temmuz 2020 - 14:16 - Güncelleme: 12 Temmuz 2020 - 14:24

2023 eğitim vizyonu içinde yer alan “Öğrenme Süreçlerinde Dijital İçerik ve Beceri Destekli Dönüşüm” teması dâhilinde Millî Eğitim Bakanlığı tarafından dijital becerilerin geliştirilmesi için içerik geliştirme ve öğretmen eğitimi hedefine uygun olarak, Millî Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü işbirliğinde ve VakıfBank’ın desteği ile başlatılan “Bilişimle Üretim Pilot Uygulaması” Denizli’de sadece Pamukkale İlçesinde bulunan Kezban-Ali Çınar İmam Hatip Ortaokulu’nda gerçekleştiriliyor. Bilişimle üretim uygulamasına 2019-2020 eğitim öğretim yılında dahil olan 120 okuldan biri olan Kezban-Ali Çınar İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri Bilişim Teknolojileri öğretmenleri Bekir Hız ile birlikte projenin etkinliklerini gerçekleştiriyor. Bu proje ile öğrencilere bilişimle üretim ve algoritmik düşünme becerileri kazandırmak için üç boyutlu tasarım, akıllı cihaz tasarımı, bilgisayarlı ve bilgisayarsız ortamda algoritmik düşünme eğitimi, problem çözme ve eleştirel düşünme becerisi kazandırmak,  üretkenliklerini artırmak, takım çalışmasına katılmak gibi hayata hazırlayan becerileri kazandırmak, dijital vatandaşlık ve internetin doğru ve amacına uygun kullanılması etkinliklerinin yürütülmesi eğlenerek, yaşayarak üretmeleri hedefleniyor.


YARIŞMALARDA DERECELER VAR

Proje kapsamında öğrencilere yazılım, robotik ve 3 boyutlu tasarım eğitimleri veriliyor. Proje okullarda 4-5-6-7. sınıflarda uygulanıyor. Ortaokul 5. sınıflarda 3 saat 6 ve 7. sınıflarda 2 saat olmak üzere bilişim teknolojileri öğretmenleri tarafından uygulanıyor. Projenin uygulandığı okullara öğrenciler için çevrimiçi eğitim içerikleri, robotik kodlama setleri ve 3 boyutlu yazıcı, akıllı evler, akıllı seralar ve akıllı arabalarla eğitim verilmekte. 2019-2020 2.dönem 23 Nisan etkinlikleri kapsamında, projenin yürütüldüğü okullardan katılan 28 takımla "Online İnovasyon Yarışması" yapıldı. MEB'in ilk kez online ortamda Türkiye geneli yaptığı yarışmaya, Türkiye'nin çeşitli illerindeki ortaokul 5. sınıf öğrencileri katıldı. Yarışmaya katılan 28 takımdan birisi de Kezban-Ali Çınar İmam Hatip Ortaokulu idi. Uzaktan yarışma ile gerçekleştirilen yarışma etkinliğinde öğrenciler, bir tasarım problemine Tinkercad üzerinden 3 boyutlu çizimle çözüm getirdi. Yarışma sırasında öğrencilerden disiplinler arası çalışma, iş birliği, problem çözme ve dijital becerisini kullanmaları beklendi. Ayrıca Bilişimle Üretim Projesi uygulanan okulda Pandemi sürecine aktif destek sağlayan okulumuz 3D yazıcıdan sağlık çalışanlarımız için siperlik ve laringoskop aparatı üretimi yapmıştır. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bakan Karaismailoğlu Denizli’de
Bakan Karaismailoğlu Denizli’de
Şemikler Vadisi doğal yaşam parkı olacak
Şemikler Vadisi doğal yaşam parkı olacak